Pārtikas produktu etiķešu lasīšana

Pārtikas produktu etiķešu lasīšana

Ievads

Veselīga izvēle ir: pirmais – saprast, no kā ir izgatavota tā pārtika, kuru jūs taisāties ēst,  un kā tā ietekmēs jūsu organismu. Internetā ir daudz atklātu avotu, kas izskaidro pārtikas etiķetēs sniegtās informācijas nozīmi. Lūdzu, izmantojiet jebkuru meklētājprogrammu, lai atrastu un iemācītos pamatus. Tomēr, runājot par produktu uzglabāšanu un pirkšanu, bieži vien ir grūti saprast, kurš no tiem ir labāks, veselīgāks un kāpēc. Šis raksts ir izstrādāts, lai sniegtu ļoti vienkāršas, īsas, bet nozīmīgas zināšanas un praktiskus padomus, kā izvēlēties dažādus produktus, izmantojot etiķetē sniegto informāciju.

Pārtikas produktu, kas izgatavoti no graudiem, etiķešu lasīšana (ļoti vienkāršs skats uz to, kā izvēlēties graudu produktus)

Viss sākas ar izpratni par graudu izskatu un to, ko tas dod mūsu ķermenim. Lūdzu, atrodiet 6.attēlu zemāk, lai uzzinātu vienkāršu grauda struktūru.

Grauda struktūra (avots http://www.aljanh.net/grain-spikelets-wallpapers/1397338387.html)

Ir acīmredzams, ka visas graudu daļas ir noderīgas un tām ir nozīmīga ietekme uz uzturvērtību. Daudzi produkti, kā, piemēram, maize, ir izgatavoti no pārstrādātiem graudiem – miltiem. Šodien daudzi cilvēki joprojām tic, ka visam, kas ir izgatavots no miltiem, ir daudz kaloriju, un no tā vajadzētu izvairīties kā no neveselīga. Tas ir mīts, kas ir sagrauts, jo saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju ogļhidrātiem (kas veido lielāko daļu no miltiem) jābūt galvenajam enerģijas avotam un jāveido 55-65 % no ikdienas cilvēka maltītes. Tāpēc ir skaidrs, ka atteikšanas no miltiem nav veids, kā būt veselīgākam. Galvenā uzmanība jāpievērš miltu kvalitātei, kas nozīmē miltu ražošanai, izmantojot graudu pilnību, – kā graudi tika apstrādāti pirms malšanas. Lielākā kūku, maizīšu, smalkmaizīšu, cepumu un makaronu daļa tiek ražota, izmantojot “baltos” miltus. Tie ir izgatavoti no graudiem, kas satur pārāk maz vai vispār nesatur klijas (lūdzu, skatiet 6.attēlu). Klijas rada ļoti svarīgas uzturvielas. Vissvarīgākais ir šķiedra, vitamīni un minerālvielas. Šķiedra ir tā, kas neļauj ogļhidrātus pārāk ātri absorbēt asinīs. Šķiedra samazina šī procesa ātrumu, novēršot ķermeņa insulīna svārstības. Šķiedra pārveido ātrus ogļhidrātus lēnos.

Tātad, tas ir galvenais. Veselīgi ogļhidrāti ir tie, kas nekaitē mūsu endokrīno sistēmu, tie, kas uzsūcas lēni. Neveselīgi uzsūcas ātri. Tātad, veselīgi milti ir pilngraudu ražoti (kas satur veselu vai pietiekami lielu daudzumu kliju ar šķiedrvielām).

Diemžēl maiznieki reti izmanto pilngraudu miltus, lai ražotu cepumus un citus kārdinošus produktus. Tā kā pilngraudu milti padara tos smagākus, tumšākus un tos nav viegli sagremot.

Kā lietot informāciju etiķetē, lai iegūtu izpratni, vai graudu produkts ir pietiekami veselīgs? Meklējiet divus parametrus, lai tie atbilstu: šķiedrvielu daudzums gramos 100 g produkta (ne porcijā, bet 100 g) un cukura daudzums gramos 100 g produkta.

Būs vieglāk, ja jūs atcerēsieties 5 pirkstu noteikumu. Noteikumā ir teikts – ja uz graudu produkta etiķetes ir norādīts ne mazāk kā 5 g šķiedrvielu 100 g produkta un ne vairāk kā 5 g cukura 100 g – tā ir veselīga izvēle. Šī izvēle palīdzēs jums lietot labākus miltu produktus, jo tur ir graudu klijas, vismaz to lielākā daļa.

Ja uz etiķetes nav norādītas šķiedrvielas (un jūs esat pārliecināts, ka pētāt graudu produktu), ieteicams neņemt šo produktu un meklēt alternatīvu, kas satur nepieciešamo informāciju.

Nav jēgas pētīt kalorijas un taukus graudu produktos un apsvērt šāda veida pārtikas (maize, milti, putraimi) vispārēju lietošanu piemērotību cilvēkiem, kuriem nav slimības, kas saistītas ar aizkuņģa dziedzera (piemēram, diabētu) vai aknu (dislipidēmija) disfunkciju. Gadījumā, ja ir konstatēta slimība, iepriekš minētie ieteikumi vispirms ir jāsaskaņo ar speciālo diētu.

Piena produktu etiķetes lasīšana

Attiecībā uz uzturvērtību svaigs piens un fermentēti piena produkti ir labs dzīvnieku olbaltumvielu, kalcija un labu baktēriju avots (spēkā tikai fermentētiem piena produktiem).Tomēr ļoti bieži piena produktu ražotāji izmanto daudz pievienotā cukura ievārījuma, sīrupa un cita veidā. Tādēļ kalorijas un tauki nav primāri, par ko jāuztraucas, lietojot piena produktu, ja vien ķermenim nav iepriekš minēto slimību. Vispirms jāņem vērā pievienotā cukura daudzums.

Vienkārši pārbaudiet, cik daudz cukura satur 100 g vai ml vai produkta. Visi piena produkti (izņemot tos, kuriem nav laktozes) satur dabisko cukuru (nav pievienots) – laktozi. Piena, jogurta, kefīra sastāva ir 2-5 g laktozes /100 g produkta. Tas ir pieņemams daudzums, un tas jāuzskata par veselīgu izvēli. Tomēr, ja uz etiķetes ir vairāk nekā 5 g cukura uz 100 g produkta, tas nozīmē, ka ir pievienots cukurs, un ir ieteicams atteikties no šī produkta izvēles.   Lūdzu, izlasiet vairāk par pārdozēta cukura kaitīgo ietekmi nākamajā izvēlnes nodaļā “Cukura patēriņš”.

This website uses cookies to improve your experience. You agree by using the website further.

Privacy policy