Cukraus vartojimas

Cukraus vartojimas

Įžanga

Cukraus tema yra gerai žinoma. Galite gauti daug informacijos apie jo neigiamą poveikį. Nežiūrint į tai, labai mažai žmonių žino, koks yra cukrus ir kaip jis perdirbamas mūsų kūnuose.

Šis straipsnis apibūdins ir pateiks jums labai naują ir lengvai pasiekiamą informaciją apie visą maistą, ypač apie tą, kurio sudėtyje yra pridėtinio cukraus.

Cukrus yra verčiamas sveikais ir nesveikais angliavandeniais.

Labai svarbu suprasti šį teiginį nuo pat pradžių. Įprastai cukrumi mes vadiname saldumą, kurį įgauna produktai, kai į juos pridedama perdirbto natūralaus cukraus, tokio kaip laktozė ir fruktozė.

Mes taip pat pripažįstame, kad cukrus yra kažkas, ko labai reikia mūsų smegenų funkcionavimui, ypač, kai smegenys turi sunkiai dirbti (mokantis, galvojant, dirbant mokslinį darbą ir t. t.). Pasigilinkime, kas yra cukrus ir kaip jis perdirbamas mūsų kūne.

Cukrų sudaro dvi molekulės: gliukozė ir fruktozė. Fruktozė yra natūralaus cukraus rūšis, kuri randama vaisiuose ir daržovėse. Gliukozė, kurią jūs žinote, yra tai, kas dažniausiai (mes tikimės) tikrinama žmogaus kraujyje atliekant prevencinę sveikatos patikrą. Todėl gliukozė yra kažkas bendro su mūsų krauju. Kraujas turi sudėtyje gliukozės, nes tai mūsų ląstelių kuras. Beje, tai kuras visoms ląstelėms, ne tik smegenims.

Kaip žinia, paprastai gliukozę kraujyje vadiname cukrumi. Jei kraujo sudėtyje yra gliukozės, vadinasi, tas cukrus turi būti kraujyje. Tad kodėl sakoma, kad cukrus yra nesveikas?

Sužinokime, kaip gliukozė atsiranda mūsų kraujyje. Svarbu suprasti, kad cukraus lygis kraujyje nėra cukrus gaunamas su vaisiais, saldžiais gėrimais, desertais ar alkoholiu. Gliukozė yra sudaryta iš visų gaunamų angliavandenių. Visi angliavandeniai: sveiki ir ne, gaunami iš pridėtinio cukraus, natūralaus cukraus, daržovių, grūdų, visadalių grūdų ir t. t. – visi jie kraujyje virsta gliukoze. Vėliau gliukozę ląstelės absorbuoja, ir kaip kuras gaminama energija.

Kokie angliavandeniai yra sveiki ir nesveiki?

Žinome, kad visi angliavandeniai mūsų kūne virsta cukrumi. Kaip žinoti, kurie kūne gamina energiją, o kurie sukels ląstelių uždegimą ir joms pakenks?

Tai priklauso nuo angliavandenių mūsų kūne perdirbimo būdų. Kuo didesnis angliavandenių kiekis, tuo greičiau jie virsta gliukoze kraujyje, tuo nesveikesni yra angliavandeniai.

Straipsnis apie etikečių skaitymą teigia, kad grūdų skaidulos padeda sulėtinti cukraus perdirbimą, esantį maiste, pagamintame iš grūdų. Tas pats atsitinka tuomet, kai mes vartojame daržoves ar visą vaisių, kurie turi daug skaidulų.

Kaip cukrus mūsų kūne perdirbamas?

Angliavandeniai kraujyje yra paverčiami gliukoze. Kadangi mes vartojame įvairų maistą, turintį angliavandenių, priklausomai nuo maisto rūšių, kurios gali eiti kartu, pavyzdžiui, su skaidulomis, riebalais ir baltymais, angliavandeniais yra perdirbama greičiau ar lėčiau ir pripildo kraują gliukoze.

Prašome žiūrėti į paveikslėlį, demonstruojantį kūno reakciją į skirtingus angliavandenius, esančius įvairiuose produktuose. Žalios linijos rodo cukrų kraujyje (gliukozės) svyravimus. Akivaizdu, tai negali būti 0, bet neturi viršyti tam tikro viršutinio lygio (viršutinis limitas gali skirtis).

Kai perdirbtas cukrus yra vartojamas su cukringais maisto produktais ir gėrimais, kraujas yra prisotintas dideliu gliukozės kiekiu per labai trumpą laiką; tai paveikslėlyje parodyta raudona kreive. Kūnas visuomet atsako gamindamas insuliną, hormoną, gaminamą kasoje, kurio pirminė rolė yra padėti ląstelėms pasisavinti gliukozę.

Insulinas padeda sumažinti gliukozės kiekį kraujyje. Procesas gali būti prilyginamas gaisrui. Gaisras yra labai aukštas gliukozės lygis. Kadangi aukštas gliukozės lygis reiškia labai tirštą (saldų) kraują, kuriam sunku tekėti mūsų kūno kraujagyslėmis. Kuo tirštesnis kraujas, tuo sunkiau jis teka. Insulinas sumažina gliukozės lygį ir kraujo tirštumas grįžta į normalų lygį. Kuo daugiau pagaminama insulino, tuo greitesnis cukraus ląstelėse įsisavinimo procesas ir greičiau gliukozės lygis yra sumažinamas.

Tačiau nereiškia, kad aukštas insulino lygis yra sveika. Aukštesnis nei norma insulino lygis kraujyje gali sukelti kraujagyslių ląstelių uždegimus ir varginti mūsų kraujotakos sistemą. Kai vartojamas perteklinis cukrus (raudona kreivė) ir pagaminami pertekliniai insulino kiekiai, tai sumažina gliukozės lygį iki žemiausios ribos per 20-30 minučių. Todėl saldumynai niekuomet nesuteikia sotumo jausmo. Žemesnis nei normalus gliukozės lygis reiškia, kad ląstelės yra alkanos, joms trūksta degalų. Dėl to kūnas jaučiasi nepatenkintas ir reikalauja kuro papildymo.

Blood sugar reponse
Kraujo reakcija į cukrų (šaltinis: https://www.gestationaldiabetes.co.uk/spike/)

Stebėdami geltoną to paties paveikslėlio kreivę matome, kad kūnas reaguoja labai panašiai kaip cukraus atveju (raudona kreivė) perdirbti kitus nei visagrūdžius produktus.

Mėlyna linija rekomenduoja maistą užtikrinantį normalų kraujo gliukozės lygį, kūnui nepritrūksta degalų, soties jausmas tęsiasi ilgiau.

Svetainėje naudojami slapukai (cookies) naršymui gerinti. Tęsdami naršymą jūs patvirtinate, kad sutinkate su jų naudojimu.

Privatumo politika