Cukura patēriņš

Cukura patēriņš

Ievads

Tēma par cukura ir labi zināma. Jūs varat iegūt daudz informācijas par tā kaitīgo ietekmi. Tomēr ļoti maz cilvēku zina, kas ir cukurs un kā tas tiek pārstrādāts mūsu ķermenī. 

Šis raksts palīdzēs jums gūt jaunu, bet vienkāršu attieksmi pret visiem pārtikas produktiem, jo īpaši tiem, kam pievienots cukurs.

Cukurs sastāv no visiem veselīgiem un neveselīgiem ogļhidrātiem

Šis apgalvojums sākumā ir ļoti svarīgs, lai labāk visu izprastu. Parasti mēs saucam par cukuru saldumu, kas tiek piešķirts produktiem, pievienojot pārstrādātu dabisko cukuru, piemēram, laktozi un fruktozi.

Mēs arī domājām, ka cukurs ir kaut kas ļoti vajadzīgs, lai mūsu smadzenes darbotos, it īpaši, ja prātam ir jāstrādā ļoti smagi (mācīšanās, domāšanas, zinātnes utt.). Bet mēs aicinām jūs pārbaudīt, kas ir cukurs un kā tas tiek pārstrādāts organismā.

Cukurs sastāv no divām molekulām – glikozes un fruktozes. Fruktoze ir dabisks cukurs, kas atrodams augļos un dārzeņos. Glikoze – jūs zināt, ir kaut kas, ko regulāri (mēs ceram) pārbauda cilvēka asinīs veselības profilakses apskates laikā. Tātad, glikoze ir kaut kas regulārs mūsu asinīs. Asinīs jābūt glikozei, jo tā ir degviela šūnām. Starp citu, degviela visām ķermeņa šūnām, ne tikai smadzenēm.

Jūs zināt, mēs parasti glikozi asinīs saucam par cukuru. Ja glikozei tur ir jābūt, tas nozīmē cukuram asinīs ir jābūt – kāpēc tad visi saka, ka cukurs ir kaitīgs?

Noskaidrosim, kā glikoze parādās asinīs. Ir ļoti svarīgi saprast, ka cukura līmenis asinīs nav cukura līmenis, ko iegūst no augļiem, saldajiem dzērieniem, desertiem vai alkoholu. Glikoze veidojas no visiem ogļhidrātiem, kurus mēs lietojam. Visi ogļhidrāti, neatkarīgi no tā, vai tie ir veselīgi vai nē, neatkarīgi no tā, vai tie nāk no pievienotā cukura, dabīgā cukura, dārzeņu, kukurūzas, pilngraudiem, utt, asinīs tiek pārvērsti glikozē.  Vēlāk glikozi absorbē šūnas, un enerģija tiek ražota šūnās kā degviela.

Kādi ogļhidrāti ir veselīgi un kādi ir neveselīgi?

Mēs tagad zinām, ka visi ogļhidrāti pārvēršas par cukuru mūsu asinīs. Kā uzzināt, kuri no tiem palīdzēs mūsu ķermenim ar enerģiju un kuri ne tikai baros šūnas, bet arī bojās tās?

Runa ir par to, kā ogļhidrāti tiek pārstrādāti mūsu ķermenī. Jo lielāks ogļhidrātu daudzums un jo ātrāk tie tiek pārvērsti par glikozi mūsu asinīs, jo neveselīgāki ir ogļhidrāti.

No raksta par etiķešu lasīšanu jūs varat uzzināt, ka graudu šķiedra palīdz palēnināt cukura pārstrādi graudu pārtikā. Tas pats notiek, kad mēs lietojam dārzeņus un veselus augļus, kuriem ir pietiekami daudz šķiedrvielu.

Kā cukurs tiek pārstrādāts organismā?

Ogļhidrāti pārvēršas par glikozi asinīs. Tiklīdz mēs lietojam dažādus pārtikas produktus, kas satur ogļhidrātus, atkarībā no to veida un pārtikas, kas nāk kopā, piemēram, pārtikas ar šķiedrvielām, taukiem un proteīniem – ogļhidrāti ātrāk vai lēnāk tiek pārstrādāti un piepilda asinis ar glikozi.

Lūdzu, apskatiet 7.attēlu, kas demonstrē ķermeņa reakciju uz dažādiem ogļhidrātiem no dažādam precēm. Zaļās līnijas rāda cukura (glikozes) normas robežas asinīs. Acīmredzot, tas nevar būt 0, bet tas arī nedrīkst pārsniegt kādu augšējo līmeni (augšējās normas var atšķirties).

Ja pārstrādātais cukurs tiek lietots ar saldo ēdienu un dzērieniem, tas ļoti īsā laikā piepilda asinis ar lielu glikozes daudzumu – sarkano maksimumu attēlā. Ķermeņa atbilde vienmēr ir hormona insulīna (ko ražo aizkuņģa dziedzeris) ražošana, kura galvenā loma ir palīdzēt šūnām patērēt glikozi.

Insulīns palīdz samazināt glikozes līmeni asinīs. Procesu var salīdzināt ar ugunsgrēku. Uguns ir ļoti augsts glikozes līmenis. Jo augsts glikozes līmenis nozīmē ļoti blīvas asinis (saldās asinis), kas ar grūtībām pārvietojas pa mūsu asinsvadiem – jo lielāks blīvums, jo grūtāk transportēt asinis. Insulīns pazemina glikozes līmeni un asins blīvums normalizējas.  Jo vairāk insulīna tiek ražots – jo ātrāk notiek šūnu cukura patēriņš, jo ātrāk tiek pazemināts glikozes līmenis.

Tomēr tas nenozīmē, ka augsts insulīna līmenis ir veselīgs. Augstāks nekā nepieciešams insulīna līmenis asinīs veido iekaisumu asinsvadu šūnās, un mūsu asins sistēma cieš. Ja tiek patērēts pārāk daudz cukura (sarkanais maksimums) un pārāk daudz insulīna, tas pazemina glikozes līmeni asinīs līdz līmenim, kas ir zemāks par normām, 20-30 minūšu laikā. Tāpēc saldumi nekad neradīs sāta sajūtu. Zemāks par normālo glikozes līmenis nozīmē, ka šūnas ir izsalkušas, tām trūkst degvielas. Tātad ķermenis sāk justies neapmierināts un tam ir nepieciešams uzpildīt degvielu.

Blood sugar reponse
Cukura līmenis asinīs (avots https://www.gestationaldiabetes.co.uk/spike/)

Ja paskatāties uz dzelteno maksimumu tajā pašā attēlā, jūs redzēsiet, ka ķermenis reaģē ļoti līdzīgi kā cukura (sarkanā pīķa) pārstrādātu, nevis pilngraudu, produktu gadījumā.

Zilā līnija rāda ieteicamo pārtiku, lai pārliecinātos, ka glikozes līmenis asinīs paliks normā, ķermenim nebūs degvielas trūkuma, sāta sajūta būs ilgāk.

This website uses cookies to improve your experience. You agree by using the website further.

Privacy policy